Smokvica

Općina Smokvica sastoji se od četiri naselja: Smokvica, Brna, Vinačac (Vinašac) i Blace (Blaca). Glavno naselje je Smokvica gdje živi oko 2/3 stanovnika općine, zatim slijedi Brna, a naselja Vinačac i Blace imaju po svega nekoliko stalno naseljenih stanovnika.

Porijeklo naziva Smokvica nije do kraja razjašnjeno. Navjerovatnije potječe iz romanskih jezika sa značenjem pregradni put (saepes victa > semek vikta > smokvica; ograda, put, pregradni put, put pregradom). Moguće je i da naziv treba vezivati uz prisustvo vode, s obzirom na prisustvo brojnih lokvi vode u polju Sitnica u antičko doba. Najvjerojatnije naziv nema nikakve veze sa mediteranskom voćkom – smokvom.

Kontinuitet naseljenosti područja Smokvice može se pratiti još od antičkih vremena. Nađeni su brojni ostaci antičke keramike, starogrčka preša za vino i maslinovo ulje, ostaci starih grčkih ljetnikovaca itd.

Korčulanski statut iz 1214. spominje naselje Smokvica, te preporučuje i naređuje uređivanje straža i obrane u pet starih korčulanskih naselja: Blatu, Smokvicu, Čari, Pupnatu i Žrnovu.

U Smokvici dominira ugodna sredozemna klima. Ispresijecana prapovijesnim klancima i antičkim putevima Smokvica je okružena prekrasnom prirodom, vinogradima i maslinicima. Stanovništvo se tijekom svih vremena bavilo poljoprivredom, a posebno vinogradarstvom i vinarstvom. Smokvica je domovina Pošipa, jednog od najpoznatijih bijelih vina Hrvatske. Kamene kuće, idilične ulice, bogata kulturna baština, stoljetni vinogradi i maslinici čari su ovog otočnog mjesta koje Vas svakim trenutkom vraćaju u neka davna vremena. Mjestom dominira župna crkva Blažene Djevice Marije od Očišćenja, sa velikim zvonikom, Velom i Malom Pijacom te ložom iz 1700. godine, dok se stara jezgra mjesta nalazi na uzvisini u neposrednoj blizini crkve Sv. Mihovila.

 

 

Običaj
Blagdan Gospe Kandalore

Tekst je u pripremi :)

Ples
Kumpanija Smokvica

Kumpanije s otoka Korčule pripadaju skupini lančanih plesova s mačevima u kojima je mačevanje sporedno ili ga uopće nema, a naglasak je na povezanosti plesača tako da svaki plesač drži vršak mača onog ispred ili iza sebe. Povezani plesači tvore lanac u kojem se izmjenjuju različite plesne figure, zapliću se i raspleću na najrazličitije načine…. Pročitaj sve »


Na vrh